Jednou z možných cest vedoucích k potlačení ABR je podle našeho názoru obrátit se k přírodě, která prokazatelně nabízí širokou škálu možností boje proti bakteriím. Bylo identifikováno více než 6000 odborných publikací zabývajících se výzkumem antibakteriálních účinků rostlin. Baktericidní účinky mnoha rostlinných extraktů, resp. jejich metabolitů, jsou zcela zřejmé a mnohokrát prokázané – a to nejen v podmínkách in-vitro. Podpůrný efekt, který mají některé rostliny na léčbu infekcí, zná lidstvo již tisíce let. Za mimořádně důležité zde považujeme zdůraznit, že v žádném případě nejde o nahrazení, nebo eliminaci antibiotik. Cíl je přesně opačný – jde právě o zachování jejich účinnosti minimálně v současném rozsahu.Z toho důvodu by v případě nezávažné, opakované nebo suspektní bakteriální infekce měl lékař zvážit použití vysoce kvalitních rostlinných extraktů s potenciálními antibakteriálními účinky dříve, než nasadí antibiotika.
Více informací o možných antibakteriálních účincích získáte ze seriózních volně dostupných zdrojů na internetu, například:
Phytomedicine. 2014 Sep 25;21(11):1406-10. doi: 10.1016/j.phymed.2014.04.034. Epub 2014 May 28.Immunomodulation mediated by a herbal syrup containing a standardized Echinacea root extract: a pilot study in healthy human subjects on cytokine gene expression, B Dapas , S Dall'Acqua , R Bulla , C Agostinis , B Perissutti , S Invernizzi , G Grassi , D Voinovich ,PMID: 24877712 DOI: 10.1016/j.phymed.2014.04.034
Arch Microbiol. 2021 Jul;203(5):2257-2268. doi: 10.1007/s00203-021-02248-z. Epub 2021 Feb 27.Antibacterial properties of Allium sativum L. against the most emerging multidrug-resistant bacteria and its synergy with antibiotics, Agnieszka Magryś , Alina Olender , Dorota Tchórzewska ,PMID: 33638666 PMCID: PMC8205873 DOI: 10.1007/s00203-021-02248-z
J Med Food. 2015 Aug;18(8):935-7. doi: 10.1089/jmf.2014.0132. Epub 2015 Jan 19.Antibacterial Investigation of Thyme Essential Oil and Its Main Constituents in Combination with Tetracycline, Dragoljub L Miladinović , Budimir S Ilić , Branislava D Kocić , Vojislav M Ćirić , Dejan M Nikolić ,PMID: 25599420 DOI: 10.1089/jmf.2014.0132
Planta Med. 2020 Mar;86(4):247-254. doi: 10.1055/a-1089-8645. Epub 2020 Jan 22.Aqueous Root Extract from Ononis spinosa Exerts Anti-adhesive Activity against Uropathogenic Escherichia coli, Melanie Deipenbrock , Jandirk Sendker , Andreas Hensel ,PMID: 31968378 DOI: 10.1055/a-1089-8645
J Dent (Shiraz). 2022 Jun;23(2):113-120. doi: 10.30476/DENTJODS.2021.85691.1145.The Effect of Pimpinella Anisum and Origanum Vulgare Extracts Against Streptococcus Sanguinis, Streptococcus Mutans, and Streptococcus Salivarius, Lavaee F, Moqadas A, Modarresi F, Nowrouzi M.,PMID: 35783492
Plants (Basel). 2023 Jun 23;12(13):2428. doi: 10.3390/plants12132428.Pimpinella anisum L. Essential Oil a Valuable Antibacterial and Antifungal Alternative, Eugenia Dumitrescu , Florin Muselin , Emil Tîrziu , Mihai Folescu , Carmen S Dumitrescu , Dora M Orboi , Romeo T Cristina , PMID: 37446993 PMCID: PMC10347090 DOI: 10.3390/plants12132428
V těchto a mnoha dalších vědeckých studiích, bylo prokázáno, že Thymus vulgaris, Pimpinella anisum, Ononis spinosa, Allium sativum, Echinacea purpurea, působí in vitro kj. proti těmto bakteriím:
Escherichia coli,
Streptococcus mutans,
Staphylococcus aureus,
Streptococcus salivarius,
Streptococcus sanguinis,
Staphylococcus epidermidis,
Actynomyces viscosus,
Candida albicans,
Pseudomonas aeruginosa,
Proteus vulgaris,
Enterococcus faecalis,
Klebsiella pneumoniae.
Vývoj tradičního rostlinného léčivého přípravku musí splňovat přísná kritéria stanovená právními předpisy. Takový postup samozřejmě vyžaduje obrovské finanční prostředky a trvá mnoho let. Velikou výzvou zůstává, empiricky a laboratorně prokázanou skutečnost, vědecky potvrdit na zvířecích modelech, humánních studiích a exaktně definovat které extrakty, v jaké optimální dávce a na kterou konkrétní bakterii nejlépe působí v podmínkách in vivo.
Firma BIONAMED vznikla právě s tímto cílem a ve snaze o řešení dopadů ABR a hledání alternativních řešení, na základě podepsaného Memoranda o spolupráci, aktivně spolupracujeme s těmito pracovišti a institucemi:
Všichni, kteří sdílíte náš názor na závažnost ABR a rovněž máte zájem o spolupráci, napište nám na e-mail: info(at)bionamed.com.
Jelikož se v současné fázi vývoje stále ještě jedná o potravinový doplněk, bylo naše vlastní, prvotní laboratorní testování bakteriální účinnosti provedeno počátkem roku 2024 ve spolupráci s Agronomickou fakultou Mendelovy Univerzity v Brně . Výsledky testování v mikrobiologické laboratoři potvrdili velice silnou antibakteriální účinnost zejména v případě bacterií E.Coli a Staph. Aureus.
S narůstající antibiotickou rezistencí (ABR) se většina lékařů ve své praxi setkává prakticky denně. Jedná se přitom o velmi závažný problém. Stále stoupající počet infekcí vyvolaných multirezistentními bakteriemi má totiž významné zdravotní, sociální i ekonomické dopady. A předpovědi budoucího vývoje příliš optimismu nenabízejí. V BIONAMEDu jsme přesvědčeni, že je nevyhnutelné hledat způsoby, jak tuto narůstající hrozbu zastavit či alespoň zbrzdit. A zabránit katastrofě v podobě naprosté neúčinnosti antibiotik. Ze stejného důvodu vznikl v ČR tzv. Akční plán Národního antibiotického programu České republiky (AP NAP) , jehož cílem je kromě jiného „podpora vývoje alternativních preparátů pro prevenci a léčbu infekcí“. Také „ Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024 – 2030" schválený MZ ČR zahrnuje „Vývoj nových antimikrobiálních látek a určení alternativních cílů pro racionální léčbu infekčních onemocnění" ( Podoblast 2.9 programu)
Z mezinárodních aktivit směřujících k potlačení antibiotické rezistence uveďme například:
politickou deklaraci Organizace spojených národů (OSN) o antimikrobiální rezistenci přijatou v roce 2016;
globální akční plán Světové zdravotnické organizace (WHO) k antimikrobiální rezistenci přijatý v roce 2015, který byl posléze adoptován i Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE) a Organizací pro výživu a zemědělství (FAO);
a Evropský akční plán „Jedno zdraví“ proti antimikrobiální rezistenci přijatý v roce 2017.
Thymus vulgaris (tymián obecný) obsahuje řadu účinných látek. Patří mezi ně zejména:
silice (thymol, karvakrol, cineol, cymen, linalool),
hořčiny,
třísloviny,
flavony,
aromatické kyseliny
a triterpenické kyseliny.
Tyto látky mají antimikrobiální, antivirové a antiseptické účinky. Fungují také jako diuretikum a působí protizánětlivě.
Hlavní účinnou látkou Pimpinelly anisum (bedrník anýz) je silice obsahující anethol. Kromě ní jsou v této rostlině také:
mastné oleje,
bílkoviny
nebo například cukr.
Působí jako expektorancium a má také spasmolytický, karminativní a baktericidní účinek.
Účinky keře Ononis spinosa (jehlice trnitá) vycházejí zejména z obsažených:
izoflavonoidů,
silic,
triterpenů
či flavonoidů.
Tyto látky mají diuretický účinek, a pomáhají tak látkové výměně.
Allium sativum (česnek kuchyňský) obsahuje řadu účinných látek, mezi které patří například:
vitamíny A, B1, B3, B5, C nebo E,
silice (zejména alliin)
flavonoidy (kvercetin, rutin),
esenciální aminokyseliny (například methionin, leucin, isoleucin)
další fenolické látky (kyselina gallová, kyselina kávová, kyselina tanová),
minerální látky (vápník, hliník, železo, draslík, hořčík, fosfor, sodík, selen)
a další.
Tyto látky mají antibakteriální účinky. Působí také jako přírodní antihistaminikum a antiparazitikum.
Echinacea purpurea (třapatka nachová) obsahuje například:
fenolické sloučeniny,
fenolický glykosid echinakosid,
ketoalkeny,
ketoalkyny,
polysacharidy,
alkylamidy,
polyacetyleny,
silice
a další.
Tyto látky umožňují potlačovat symptomy nachlazení a také stimulovat imunitu a obranyschopnost buněk.
NATHEAL 727® je doplněk stravy na bylinné bázi. Využívá extrakty z rostlin Thymus vulgaris, Pimpinella anisum, Ononis spinosa, Allium sativum, případně Echinacea purpurea – tedy z bylin obsahujících látky, které pomáhají bojovat proti bakteriím a zánětům, zlepšovat látkovou výměnu nebo posilovat obranyschopnost. Hodí se tedy k podpoře látkové výměny a imunitního systému. Jde však o doplněk stravy – neslouží tedy jako náhrada léčiv (například antibiotik).
Nadužívání antibiotik vede k tomu, že si řada organismů vypěstovala vůči těmto lékům odolnost. Vývoj nových a účinnějších přípravků je přitom drahý a náročný. Proto je vhodné v případech, kdy nejsou antibiotika k léčbě nutná, podpořit organismus například přírodními prostředky. Bakterie si tak nemohou na antibiotika zvykat a zvyšovat svou odolnost.
Těší nás, že vás naše doplňky stravy zaujaly. Formy vzájemné možné spolupráce jsou široké, od distribuce produktů, přes podílení se na vědeckých studiích až po vývoj nových léčiv. Napište nám a probereme detaily.
Jsme profesionálové s dlouholetou praxí v oblasti zdravotnictví a botaniky. Právě ta nám byla při vývoji NATHEAL 727® velkou oporou. K tomu jsme přidali také stovky expertních výzkumů, studií a in vitro testování řady bylin a jejich účinných látek. Tyto aspekty jsme následně zohlednili při výběru vhodných látek pro naše produkty.
Uvedené informace nemají být a nejsou informacemi ve smyslu navození dojmu léčebného účinku konkrétního přípravku ABIOBAC, ale jen fakta a odkazy na volně dostupné vědecké studie zabývající se protibakteriálními účinky některých rostlinných extraktů. Bylinné kapsle jsou přírodním prostředkem. Tento produkt byl uveden na trh jako doplněk stravy. Nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék. Přípravek ABIOBAC není náhradou antibiotik ani nemá garantovaný léčebný účinek v tomto smyslu. Dle nařízení Komise EU č. 432/2012, nemůžeme uvádět žádné možné účinky tohoto přípravku.